Легка атлетика
П`ятниця, 03.05.2024, 13:29



Приветствую Вас Гость | RSS
[ Главная ] [ Каталог статей ] [ Регистрация ] [ Вход ]
Меню сайта

Категории каталога
Мои статьи [10]
Різне [1]

Мини-чат
200

Главная » Статьи » Мои статьи

Формування у студентів потреби у фізичному самовдосконаленні
УДК 796.015(075.8)
Ладиняк А.Б. викладач
Ладиняк Б.І. старший викладач
ФОРМУВАННЯ У СТУДЕНТІВ ПОТРЕБИ У ФІЗИЧНОМУ САМОВДОСКОНАЛЕННІ
В статті розглядається роль фізичної культури у вихованні особистості та формування у студентів усвідомлення потреби у фізичному самовдосконаленні.
Ключові слова: здоров’я, фізичне самовдосконалення.
Актуальність. Однією з першорядних проблем нашого буття є проблема здо¬ров’я нації, особистості. Здоров’я як найважливіша властивість живого організму, стосовно людини є мірою духовної культури, показником якості життя і в той же час результатом етичних укладень соціальної політики. Здоров’я як соціально-біологічна основа життя всієї нації є результат політики держави, що створює у своїх громадян духовну потребу відноситися до свого здоров'я і його збереження – як до необхідної основи реалізації свого призначення до продовження здорового роду, як до задачі енергетичного забезпечення творчої праці, гарантії досконалого генофонду, основи розвитку творчості і духовності.
 Виняткову роль у її розв’язанні відіграє фізичне вихо¬вання, яке водночас є важливим засобом формування особистості. Фізичне виховання студентів є невід’ємною частиною загального процесу виховання і базується на пріоритеті оздоровчої спрямованості. Мета фізичного виховання студентів – вироблення усвідомлення потреби в фізичному вдосконаленні, розвитку інтересу і звички до самостійних занять фізичною культурою і спортом, набуття знань, умінь і навичок здорового способу життя. Тобто привити у студентів усвідомлення потреби у фізичному самовдосконаленні не тільки під час навчання, але і в подальшому житті [2,5].
Мета: дослідження шляхів формування у студентів усвідомлення потреби у фізичному самовдосконаленні.
Методи дослідження: аналіз та узагальнення педагогічної, методичної і наукової літератури, систематизація практичного досвіду та методичних рекомендацій з фізичного виховання студентів.
Результати досліджень. Під фізичним самовдосконаленням розуміється сукупність прийомів і видів життєдіяльності, що визначають і регулюють позицію людини відносно свого фізичного розвитку, фізичної підготовленості і стану здоров’я. Для педагогічної практики важливо визначити шляхи підвищення активності студентів в заняттях фізичною культурою, встановити рівні потреби у фізичному самовдосконаленні, намітити шлях її подальшого формування.
Прагнення до фізичного самовдосконалення може мати різний ступінь активності – від пасивної до розвиненої, а спрямованість – від егоїстичної до соціально значущої. 
Потреба у фізичному самовдосконаленні не з’являється сама по собі, а виховується в навчальному процесі, в сім'ї і т.д. Умовно виділяють наступні рівні потреби:
1. Пасивний – потреба у фізичному самовдосконаленні виражена слабо або відсутня. 
2. Ситуативний – характеризується нестійкою зацікавленістю у фізкультурно-спортивній діяльності. 
3. Активно-діяльний – відрізняється достатньо високою активністю особистості до занять фізичною культурою і спортом.
Потреба в фізичному самовдосконаленні не виникає сама по собі, її потрібно виховувати, прищеплювати, моделювати упродовж всього навчально-виховного процесу у вузі. В фізичному вихованні студентів основна увага традиційно зосереджується на розвитку рухових здіб¬ностей та спортивно-технічній підготовленості (оволодіння технікою різних видів спорту). Виховання ж потреби в фізичному самовдо¬сконаленні, самозабезпеченні особистості шляхом занять фізичною культурою і спортом в практиці викладачів фізичної культури здебіль¬шого проводиться епізодично. В навчальному процесі не береться до уваги, що розвиток фізичних здібностей та оволодіння технікою виконання вправ з одного боку і формування потреби у фізичному самовдосконаленні, а з іншого — два різних педагогічних завдання, які вирішуються засобами певного напрямку. Формування потреби в фізичному самовдосконаленні є дов¬готривалим навчально-виховним, педагогічним процесом, у якому проявляються різноманітні позитивні і негативні мотиви, фактори, як зовнішні, так і внутрішні. Серед зовнішніх — особистість викладача, зміст навчання і методика викладання, стан спортивних споруд та якість і наявність спортивного інвентарю. Серед внутрішніх — моти¬ви, інтереси, ціннісні орієнтири, рівень розвитку особистіcних якос¬тей, самооцінка стану здоров'я і фізичної підготовленості [1,4].
Результати аналізу практики та численних наукових досліджень свідчать, що процес формування у студентів потреби у фізичному само¬вдосконаленні складається з ряду взаємопов’язаних напрямків:
• виховання позитивного ставлення до занять фізичною культурою і спортом;
• оволодіння знаннями і усвідомлення на їх основі переконань у необхідності систематичних занять фізичними вправами;
• формування відповідних умінь і навичок;
• залучення студентів до щоденних занять фізичною культурою.
Потенційні можливості формування позитивної позиції до фі¬зичного самовдосконалення закладені в самому процесі навчання, джерелом яких є викладач. Рівень знань, підготов¬леності до розв’язання освітніх, оздоровчих і виховних завдань, іні¬ціативність, особистий приклад викладача формує в студентів інтерес до занять.
Викладач повинен визначити обсяг знань і систематизувати їх, що передбачає три рівні засвоєння знань: на першому — оволодіння знаннями, на другому — оволодіння вміннями та навичками, на третьому — їх особисте самостійне застосування.
Знання для формування у студентів переконання у необхідності само¬стійних занять фізичними вправами можна узагальнити за такими розділами:
– покращення функціональних можливостей організму;
– профілактика захворювань;
– зниження втоми за рахунок активного відпочинку;
– використання занять фізичною культурою і спортом в боротьбі з шкідливими звичками;
– використання фізичної культури і спорту як невід’ємного компоненту здорового способу життя;
– розвиток рухових здібностей (підвищення працездатності);
– загальні відомості про види спорту, поняття і терміни;
– техніка виконання фізичних вправ і методика їх самовдосконалення;
– засоби і методи самоконтролю (за станом здоров’я, розвитку рухових здібностей).
При формуванні уміння самостійно займатися фізичними вправами викладач повинен дотримуватися певних правил:
• пропонувати вправи для самостійного виконання лише після того, як вони засвоєні;
• навчити при самостійному виконанні вправ, з метою удоскона¬лення або розвитку фізичних якостей, контролювати власні дії та оцінювати правильність їх виконання, інтенсивність, об’єм.
• навчити прийомів самоконтролю за станом здоров'ям, фізич¬ного розвитку і функціональної готовності організму в процесі занять фізичними вправами.
Висновки. Для формування у студентів позитивної позиції до фізичного самовдосконалення потрібно систематизувати обсяг необхідних знань, вмінь і навичок та оволодіння ними в певній послідовності:
- формування знань у потребі фізичного самовдосконалення;
- оволодіння знаннями, вміннями та навичками різних рухових дій;
- оволодіння методикою розвитку фізичних якостей;
- оволодіння прийомами самоконтролю за станом здоров’я, фізичного розвитку, тренувального навантаження;
- самостійні заняття фізичними вправами;
- участь у різноманітних фізкультурно-спортивних заходах.

Список використаних джерел
1. Батурин К.А., Литвинова Л.И. Контроль и самоконтроль при занятиях оздоровительной физичекой культурой: Метод. пособие. Мн. АФВиС, 1992.
2. В.И. Глухов Физическая культура и формирование здорового способа жизни. – К.: Здоровье, 1989.
3. Ильинич В.И. Профессионально-прикладная физическая подготовка студентов вузов. М.:Высш. Шк.., 1978.
4. Разумов А., Пономаренко В., Пискунов В. Здоровье здорового человека. М.: Медицина, 1996.
5. А.Г. Фурманов, М.Б. Юспа Оздоровительная физическая культура: Учеб. Для студентов вузов. – Мн., Тесей, 2003. – 528 с.

Summary 
In the article the role of physical is examined cultures in education of personality and forming at the students of awareness of necessity in physical self-perfection.
Keywords: health, physical self-perfection.

Категория: Мои статьи | Добавил: legka (21.10.2007) | Автор: Андрій
Просмотров: 1671 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/2 |
Всего комментариев: 1
18.04.2009
1. Валера Ильин (Joker) [Матеріал]
Кому надо? рынок башенных кранов искал кто-то

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Поиск

Друзья сайта

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024      Використовуються технології uCoz