Легка атлетика
П`ятниця, 03.05.2024, 11:09



Приветствую Вас Гость | RSS
[ Главная ] [ Каталог статей ] [ Регистрация ] [ Вход ]
Меню сайта

Категории каталога
Мои статьи [10]
Різне [1]

Мини-чат
200

Главная » Статьи » Мои статьи

Оптимізація силової підготовки бігунів на середні дистанції
Б.І.Ладиняк
Кам’янець-Подільський державний університет   
ОПТИМІЗАЦІЯ СИЛОВОЇ ПІДГОТОВКИ БІГУНІВ НА СЕРЕДНІ ДИСТАНЦІЇ
В статті розглядається питання побудови силової підготовки бігунів на середні дистанції. Дається характеристика різновидів сили і її значимість у вдосконаленні спортивних результатів. Визначаються завдання та етапи силової підготовки.
Ключові слова: силові здібності, вибухова і швидка сила, силова витривалість, етапи силової підготовки.
In the article the question of construction of power preparation of runners on middle distances is examined. Description of varieties of force and its meaningfulness in perfection of sporting results is given. The task and stages of power preparation are determined.
Keywords: power capabilities, force explosive and rapid, power endurance, stages of power preparation.
Актуальність. Силова підготовка створює істотну основу для підвищення спортивних досягнень у будь-якому виді легкої атлетики. Однак, практика показує, що бігуни на середні дистанції недооцінюють ролі силової підготовки, розглядаючи її як деяке доповнення до бігового тренування.
Силова підготовка здійснює значний тренувальний вплив на нервово-м’язовий апарат, інтенсифікує процес його пристосування до роботи і активізує функціональні резерви систем організму, що забезпечують внутрішньом’язовий енергетичний потенціал, швидкість утилізації кисню, потужність окисних процесів, кровопостачання працюючих м’язів. У результаті збільшується потужність і ємність джерел анаеробного енергозабезпечення, що сприяє, по-перше, високому рівню розвитку спеціальної витривалості (відомо, що силова витривалість є основним компонентом спеціальної витривалості), по-друге, підвищенню швидкісних здібностей і, по-третє, можливості зменшення обсягу виснажливого бігу в анаеробній і гліколітичній зонах. Однак усі ці переваги спеціалізованої силової роботи можуть бути реалізовані тільки при її раціональній організації в підготовці бігунів на середні дистанції [1, с.7-39; 2, с.31-36; 6, с.16-17].
Метою дослідження є раціоналізація побудови силової підготовки бігунів на середні дистанції. 
Для вирішення поставленої мети були використані наступні методи дослідження: аналіз науково-методичної літератури, тестування, спостереження, метод експерименту.
Результати дослідження та їх обговорення. Аналіз науково-методичної літератури і наші дослідження показують, що раціонально організована силова підготовка забезпечує істотне підвищення ефективності всієї системи тренування бігунів. Причому роль силової підготовки полягає не тільки в зростанні сили м’язів (що вже саме по собі дає значну перевагу), але й у специфічному тренувальному ефекті силових вправ. Суть в тому, що для адаптації нервово-м’язового апарата до напруженої тривалої роботи необхідні більш інтенсивні подразники, ніж для серцево-судинної і дихальної систем. Якщо для розвитку загальної і особливо спеціальної витривалості застосовувати переважно бігові засоби і нераціонально використовувати силові вправи, то виникає певна невідповідність між функціональним рівнем серцево-судинної і дихальної систем та можливостями нервово-м’язового апарата. 
Сила, як фізична якість спортсмена, проявляється в його здатності подолати зовнішній опір або протидіяти йому за допомогою м’язових напружень. Кажучи про силу, слід виділити чотири якісно специфічні види її прояву: абсолютну, вибухову, швидку силу, а також силову витривалість. Слід, однак, врахувати, що такий розподіл надто відносний внаслідок взаємозв’язку цих видів як у своєму прояві, так і розвитку.
Як показали результати дослідження, рівень розвитку абсолютної сили м’язів у бігунів на середні дистанції не грає істотної ролі в досягненні високих спортивних результатів. Для них більш важливе значення має відносна сила, яка виражається у відношенні абсолютної сили до власної ваги спортсмена.
Більше значення, ніж абсолютна, має для бігунів вибухова сила. Вона характеризується здатністю м’язів досягати максимального прояву сили під час руху за можливо менший проміжок часу. Особливості виявлення вибухової сили пов’язані з високою швидкістю мобілізації хімічної енергії м’язів і перетворення її у механічну енергію.
Для бігунів, особливо на 800 м, істотне значення має рівень розвитку швидкої сили, яка значною мірою обумовлює їх швидкісні можливості. Швидка сила проявляється при подоланні опору, не досягаючи граничних величин (у бігунів ваги тіла), з прискоренням нижче максимального. Швидка сила виступає в якості передумови для підвищення другої силової якості – силової витривалості, яка являється головною стороною силової підготовленості для бігунів на середні та довгі дистанції.
Силову витривалість слід розглядати як складну комплексну рухову здібність, яка проявляється в її формах: динамічній і статичній. Для бігу на середні дистанції типова динамічна силова витривалість, коли силові напруження повторюються безперервно в кожному циклі рухів. В значно меншій мірі бігун розвиває статичну силову витривалість, зумовлену необхідністю утримання робочого напруження тієї чи іншої величини і тривалості, а також зберігання певної пози. Крім перерахованих форм виявлення силової витривалості в залежності від кількості м’язів, які беруть участь у роботі, виділяють ще загальну і локальну силову витривалість. Перша характерна, наприклад, для бігу, коли до роботи залучають значну кількість м’язових груп, і друга – для діяльності, здійсненої окремим м’язовими групами.
Такий розподіл форм прояву силової витривалості має істотне значення в тренуванні бігунів, оскільки засоби силової підготовки повинні насамперед спрямовуватися на ті м’язові групи, які переважно забезпечують виконання спортивного руху. 
Таким чином, з матеріалу, який характеризує силу як фізичну якість, слід визначити, що різні види її виявлення нерівноцінні по своїй значущості для бігунів на середні дистанції. В свою чергу це повинно обумовлювати питому вагу роботи, необхідної для вдосконалення різних сторін силової підготовки з урахуванням взаємозв’язку видів виявлення сили між собою і іншими фізичними якостями – швидкістю, гнучкістю і особливо витривалістю [3, с.4-9; 4, с.16-18; 5, с.57-61]. 
Основними завданнями силової підготовки бігунів на середні дистанції є: 
1) розвиток силових здібностей, які розглядаються як загальна передумова удосконалення в обраній спеціалізації, а при необхідності забезпечення підтримання їх на необхідному рівні стосовно до особливостей періоду або етапу річного тренувального циклу;
2) підвищення рівня силових здібностей, які відповідають специфічним вимогам бігу на середні дистанції, такою мірою, як це необхідно для досягнення того чи іншого спортивного результату.
Перше із цих завдань вирішується в процесі загальної, друге – спеціальної підготовки. Загальній силовій підготовці відводиться роль в забезпеченні різнобічного розвитку м’язових груп як єдиної системи, що створює передумови для прояву сили та інших фізичних якостей спортсмена в бігу на середні дистанції. Спеціальна силова підготовка грає провідну роль в формуванні структури силових можливостей з урахуванням особливостей вибраної спеціалізації.
В цілому силову підготовку бігунів на середні дистанції в межах одно і двоциклового планування річного тренувального циклу можна поділити на три етапи:
1. Етап загальної силової підготовки ставить завдання розвитку всієї м’язової системи відносно до бігу на середні дистанції із застосуванням різних силових вправ, в яких проявляються всі види динамічної і статичної сили, та виконується в першій частині підготовчого періоду.
2. Етап різнобічної цілеспрямованої силової підготовки, спрямований на розвиток сили м’язів, які несуть основне і допоміжне навантаження під час бігу, з допомогою різноманітних засобів, не схожих за специфічною структурою бігу, але наближених до неї за характером нервово-м’язових напружень. Виконується в другій частині підготовчого періоду. 
3. Етап спеціальної силової підготовки, упродовж якого здійснюється розвиток сили м’язів, що несуть навантаження під час бігу, одночасно з іншою провідною якістю за допомогою засобів, за структурою і характером нервово-м’язових напружень, близьких до бігу. Виконується в другій частині підготовчого періоду та передзмагальному і частково-змагальному етапах змагального періоду.
В процесі силової підготовки бігун повинен використовувати різноманітні засоби розвитку силових здібностей, але в різних співвідношеннях, обумовлених завданнями періодів і етапів в річному тренувальному циклі (вправи з набивними м’ячами, ядрами, штангою, гирею, на тренажерах, стрибкові вправи, короткі, довгі, біг, стрибки вгору, силовий біг). Необхідно відзначити, що в річному тренувальному циклі силові можливості повинні розвиватись одночасно з витривалістю.
Висновки
1. Раціонально побудована силова підготовка забезпечує істотне підвищення ефективності всієї системи тренування бігунів. 
2. Основними завданнями силової підготовки бігунів на середні дистанції є: 
• розвиток силових здібностей, які розглядаються як загальна передумова удосконалення в обраній спеціалізації, а при необхідності забезпечення підтримання їх на потрібному рівні відповідно до особливостей періоду або етапу річного тренувального циклу; 
• підвищення рівня силових здібностей, які відповідають специфічним вимогам бігу на середні дистанції, такою мірою, як це необхідно для досягнення того чи іншого спортивного результату.
3. Вдосконалення силової підготовки здійснюється з урахуванням розвитку інших фізичних якостей – витривалості, швидкості, гнучкості.   


Список використаних джерел
1. Верхошанский Ю.В. Основы специальной силовой подготовки в спорте. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: ФиС, 1977. – 215 с.
2. Козловский Ю.И. Скоростно-силовая подготовка бегунов на средние и длинные дистанции. – К.: Здоров’я, 1980. – 96 с.
3. Планирование и методика силовой подготовки бегунов на средние и длинные дистанции: Методические рекомендации / В.А.Сиренко, Л.Н.Жданович, В.Е.Баженков и др. – К., 1988. – Вып.2. – 24 с.
4. Полунин А., Нарскин Г. Бег на средние дистанции. Скоростно-силовая подготовка бегунов // Легкая атлетика. – 1989. – №1. – С.12-19.
5. Сидоренко В.А. Бег на средние дистанции. – К.: Здоров’я, 1991. – 135 с.
6. Суслов Ф. Нужна ли сила бегуну? // Легкая атлетика. – 1989. – №10. – С.16-18.


Категория: Мои статьи | Добавил: legka (21.10.2007) | Автор: Андрій
Просмотров: 1376 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Поиск

Друзья сайта

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024      Використовуються технології uCoz